Վրաստանի հանրային դպրոցներում առաջին դասարանցիների գրանցումը սկսվել է
Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարությունը սահմանել է 2026-2027 ուսումնական տարվա համար հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների գրանցման պայմաններն ու դրույթները։
Կրթության նախարարության կողմից հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ առաջին դասարանցիների գրանցումը կսկսվի փետրվարի 18-ին։
«2026-2027 ուսումնական տարվա առաջին դասարանցիների գրանցման ժամկետները. I փուլ — Գրանցման առաջին փուլում՝ 2026 թվականի փետրվարի 18-ից մինչև մարտի 2-ը, դպրոցներում կգրանցվեն հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխաները։ Առաջին փուլում գրանցվող երեխաների ծնողները պետք է դիմեն ցանկալի հանրակրթական դպրոց։ Դպրոցի վարչակազմը երեխային կգրանցի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում (ԿԿՏՀ)։ Հատուկ կրթական կարիքը հաստատելու համար ծնողը դպրոցում լրացնում է համապատասխան դիմումի ձևը, որից հետո երեխան կգնահատվի, և նրա կրթական կարիքները կորոշվեն ՀԻԿ Կրթական հաստատության պարտադիր ծառայության ներառական և հատուկ կրթության աջակցության կենտրոնի (բաժնի) հոգե-կրթական գնահատման և խորհրդատվության մասնագետների կողմից։ Հատուկ կրթական կարիքի հաստատման դեպքում դպրոցը աշակերտին կընդունի հոգե-կրթական գնահատման եզրակացության և համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա։
Փաստաթղթերի ներկայացման և առաջին փուլում գրանցված երեխաների գրանցման ժամկետը մարտ ամսից է։ 2026 թվականի ապրիլի 4-ից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 17-ը։
Հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխա կարող է համարվել այն աշակերտը, որն ունի՝ ա) ֆիզիկական հաշմանդամություն, բ) մտավոր զարգացման խանգարում, գ) ուսուցման դժվարություն, դ) զգայական զարգացման խանգարում (լսողություն և/կամ տեսողություն), ե) խոսքի զարգացման խանգարում, զ) վարքային և հուզական խանգարում, է) երկարատև հոսպիտալացման կարիք, ը) սոցիալական գործոններով պայմանավորված ուսման դժվարություններ, որոնց պատճառով նա չի կարողանում հաղթահարել ազգային ուսումնական ծրագրի պահանջները, թ) աուտիզմի սպեկտր։
Այն երեխաները, որոնց հատուկ կրթական կարիքները չեն հաստատվել, հնարավորություն կունենան գրանցվել հաջորդ փուլերում։
II փուլ — Աշակերտների գրանցումը և փաստաթղթերի ներկայացումը այս փուլում կիրականացվի 2026 թվականի ապրիլի 21-ից մինչև 2026 թվականի մայիսի 8-ը։
Այս փուլում երեխաներ են՝ որոնց քույր-եղբայրները սովորում են ցանկալի դպրոցում, որոնց ծնողները ցանկալի դպրոցի աշխատակիցներ են, որոնց ընտանիքներում միաժամանակ ընդունվում են առաջին դասարան երկու կամ ավելի երեխաներ։
Գրանցումը կապահովի հանրակրթական դպրոցը՝ ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա։
III փուլ — Տարածքային սկզբունքով առցանց գրանցում — կշարունակվի 2026 թվականի մայիսի 15-ից մինչև մայիսի 25-ը։ Գրանցումը կիրականացվի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի պաշտոնական կայքում՝ registration.emis.ge: Գրանցումը կտրամադրի ծնողը/օրինական ներկայացուցիչը։
Հանրակրթական դպրոցներում III փուլում էլեկտրոնային եղանակով գրանցված աշակերտի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կստացվեն 2026 թվականի մայիսի 27-ից մինչև հունիսի 12-ը։
IV փուլ — Ընդհանուր առցանց գրանցումը կսկսվի 2026 թվականի հունիսի 15-ից և կշարունակվի մինչև հուլիսի 3-ը։
Գրանցումը կիրականացվի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի պաշտոնական կայքում՝ registration.emis.ge: Գրանցումը կտրամադրի ծնողը/օրինական ներկայացուցիչը։
Էլեկտրոնային եղանակով գրանցված աշակերտի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կընդունվեն 2026 թվականի հուլիսի 6-ից մինչև 2026 թվականի հուլիսի 17-ը։ Նշված ժամկետներում աշակերտի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը չներկայացնելու դեպքում գրանցումը ավտոմատ կերպով կչեղարկվի։
V փուլ — Այս փուլում իրականացվում է այն աշակերտների գրանցումը, ովքեր… I, II, III և IV փուլերում չգրանցվելու կամ գրանցումը փոխել ցանկացողների համար կիրականացվի մնացած ազատ տեղերի կամ նախորդ փուլերում ազատված տեղերի վրա: Այս փուլի գրանցումը և փաստաթղթերի ներկայացումը նախատեսված է 2026 թվականի հուլիսի 20-ից մինչև 2026 թվականի հուլիսի 31-ը: Հանրային դպրոցը կապահովի աշակերտի գրանցումը հինգերորդ փուլում՝ ծնողի/օրինական ներկայացուցչի կողմից ներկայացված անհրաժեշտ փաստաթղթերի հիման վրա:
Առաջին դասարան ընդունվելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր՝ աշակերտի օրինական ներկայացուցչի դիմում, որը պետք է պարունակի տեղեկություններ օրինական ներկայացուցչի բնակության վայրի և հեռախոսահամարի մասին և պետք է համապատասխանի Վրաստանի գրանցման ընդհանուր պահանջներին: Վարչական օրենսգրքի 78-րդ հոդվածով սահմանված այլ պահանջներ, օրինական ներկայացուցչի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը և Վրաստանում բնակությունը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (եթե կա): Օտար լեզվով փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում դրանց պետք է կցվի վրացերեն թարգմանությունը՝ Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Աշակերտի ծննդյան վկայականի կամ անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը կամ Վրաստանում բնակությունը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (եթե կա): Փաստաթղթերը օտար լեզվով ներկայացնելու դեպքում, դրանց պետք է միացվի վրացերեն թարգմանությունը՝ Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով):
Վրաստանի Կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարությունը կոչ է անում ծնողներին ուշադիր ծանոթանալ գրանցման ժամկետներին և պայմաններին, որպեսզի իրենց երեխային դպրոց ընդունեն ժամանակին և առանց որևէ խոչընդոտի», — ասվում է տեղեկատվության մեջ։
Նրանց խոսքով՝ «Ընդհանուր կրթության մասին» Վրաստանի օրենքում փոփոխություններ են կատարվել դպրոցական տարիքի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, 2026-2027 ուսումնական տարում առաջին դասարան կարող են ընդունվել այն երեխաները, որոնք սեպտեմբերի 15-ին կդառնան 6 տարեկան։
«2026-2027 ուսումնական տարվանից փոփոխություններ են կատարվել նաև առաջին դասարանցիների գրանցման գործընթացում։ Համընդհանուր գրանցման մեկնարկից առաջ ավելացվել է երրորդ՝ «Տարածքային սկզբունքով գրանցում» փուլը, որի նպատակն է մեծացնել աշակերտների համար իրենց բնակության վայրին մոտ գտնվող հանրային դպրոց ընդունվելու հնարավորությունը (գրանցումը)։
«Տարածքային սկզբունքով գրանցում» փուլը կներառի 12 քաղաք՝ Թբիլիսի, Քութաիսի, Բաթումի, Ռուսթավի, որոնք բաժանված են դպրոցական շրջանների, և Փոթի, Զուգդիդի, Թելավի, Ամբրոլաուրի, Ախալցխա, Օզուրգեթի, Մցխեթա և Գորի, որոնք սահմանափակված են վարչական սահմաններով։
Թբիլիսի քաղաքի դեպքում դպրոցական շրջանների վարչական սահմաններում բնակվող աշակերտները նույնպես իրավունք կունենան գրանցվել հարակից դպրոցական շրջանի դպրոցներում, որոնք գտնվում են իրենց բնակության վայրից ոչ ավելի, քան 1 կիլոմետր հեռավորության վրա։ Այս հասցեների և համապատասխան դպրոցների ցանկը, ավելի մեծ ճկունության նպատակով, կորոշվի անհատական ​​վարչական-իրավական ակտով։ «Երրորդ փուլում գրանցումը կիրականացվի ՀԻՊ Պետական ​​ծառայությունների զարգացման գործակալության էլեկտրոնային տվյալների բազայում՝ ըստ աշակերտի 2026 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ գրանցման հասցեի», — նշվում է տեղեկատվության մեջ։