ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանում «տարօրինակ և քիչ հավանական» են համարում «Հայկական երկաթուղիների» կառավարումն այլ երկրի փոխանցելու հնարավորությունը: Նա հավաստիացրել է, որ Մոսկվան հետևողականորեն հանդես է գալիս տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման օգտին: Նրա խոսքով՝ այդ ուղղությամբ շատ աշխատանք է տարվել Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում:
«Հայկական երկաթուղիները «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կառավարման տակ է ավելի քան 20 տարի, ու ոչ միայն կայուն կատարում է կոնցեսիոն համաձայնագրի պայմանները, այլև զգալի միջոցներ է ներդնում ենթակառուցվածքների և շարժակազմի մեջ, ստեղծվել են մեծ թվով աշխատատեղեր»,- մանրամասնել է Զախարովան։ Նա հավելել է, որ ռուսական օպերատորները Հայաստանին չեն զրկում մրցակցային առավելություններից, հակառակը՝ ստեղծում են դրանք։
Զախարովան հիշեցրել է օրերս Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի արած հայտարարությունը, որ Հայաստանի խնդրանքով Մոսկվան և Երևանը բանակցություններ կսկսեն երկաթուղիների երկու հատվածի վերականգնման վերաբերյալ, որոնք կապահովեն Հայաստանի երկաթուղային կապը Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ։