Հայաստանն ու Ադրբեջանը արդեն հարմարվել են խաղաղության պայմաններին. Ալիև
Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանն արդեն հարմարվել են խաղաղության պայմաններում կյանքին. Բաքուն շարունակելու է ջանքերը խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ՝ հայտարարել է Իլհամ Ալիևը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ հանդիպման ժամանակ:
Եվրոպացի պաշտոնյաներն էլ ընդգծել են, որ այսուհետ ևս շարունակելու են խաղաղության պահպանման ջանքերը: Նրանք նաև նշել են, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների զարգացումը կարևոր ուղղություն է Եվրամիության համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Եվրոպական Միության էներգետիկ անվտանգության մեջ Ադրբեջանի դերին: Ընդգծվել է, որ Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև 2022 թվականին էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանավորվածության համաձայն՝ Ադրբեջանի արտահանման ծավալը եվրոպական գազային շուկա աճել է: