Վրաստանի ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման դաշինքը (GAND) կոչ է անում արագացնել առաջնային առողջապահության բարեփոխումները
Վրաստանի ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման դաշինքը (GAND) կոչ է անում արագացնել առաջնային առողջապահության բարեփոխումները։
Դաշինքի տվյալներով՝ յուրաքանչյուր չորրորդ բարդությունը կանխարգելելի է, ուստի կարևոր է հարցնել, թե ինչու պետք է առաջնային առողջապահության բարեփոխումները լինեն երկրի գերակա խնդիրը։
Բացի այդ, ինչպես նշվում է տեղեկատվության մեջ, Վրաստանում մահացության ընդհանուր մակարդակի 94%-ը պայմանավորված է ոչ վարակիչ հիվանդություններով (NCD): Վիճակագրության համաձայն՝ մահացության դեպքերի 64%-ը կապված է սրտանոթային հիվանդությունների, 12%-ը՝ քաղցկեղի, 4%-ը՝ քրոնիկ շնչառական հիվանդությունների և 2%-ը՝ շաքարային դիաբետի հետ։
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից վերջերս հրապարակված փաստաթղթի («Ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելումը և վերահսկողությունը Վրաստանում. ներդրումների անհրաժեշտությունը») համաձայն՝ ոչ վարակիչ հիվանդությունների բուժման տարեկան ծախսերը գերազանցում են 3 միլիարդ լարին, որը կազմում է համախառն ներքին արդյունքի 6.2%-ը։
Փաստաթղթի համաձայն, եթե պետությունը տարեկան առնվազն 100 միլիոն լարի ծախսի այդ հիվանդությունների կլինիկական միջամտությունների վրա, իսկ 30 միլիոն լարի՝ կանխարգելիչ միջոցառումների վրա (աղի նվազեցում, ծխախոտի դեմ պայքար, ալկոհոլի դեմ պայքար, ֆիզիկական ակտիվության խթանում), ապա տնտեսական օգուտները 15 տարվա ընթացքում գրեթե կկրկնապատկվեն։
Միևնույն ժամանակ, առողջապահության մասնագետները համաձայն են, որ այս դժվարին ֆոնին վերոնշյալ բեռը զգալիորեն նվազեցնելու հիմնական լուծումներից մեկը առողջապահության (Առողջապահության առաջնային բեռ) համակարգի հիմնարար բարեփոխումն է։
Բարեփոխումը չի ենթադրում միայն մեկ մասնագիտական ​​խմբի գործունեության փոփոխություն։ Այն առողջապահական մոդելի ամբողջական վերակառուցում է, որը կկենտրոնանա քրոնիկ հիվանդությունների կանխարգելման և երկարաժամկետ կառավարման վրա՝ հեռանալով հոսպիտալացումից։ Մասնավորապես, բարեփոխման հիմնական առանձնահատկություններն են՝
Առողջապահության առաջնային օղակի նորարարական մոդելի ներդրումը ֆինանսավորում, որի շրջանակներում ծառայություն մատուցողների վարձատրությունը որոշվում է նրանց կատարած աշխատանքի որակով։
Տվյալների վրա հիմնված կառավարման և մոնիթորինգի համակարգի ամրապնդում։
Թարմացված կլինիկական ուղեցույցների և արձանագրությունների ներդրում։
Առողջապահության առաջնային օղակի անձնակազմի վերապատրաստում և որակավորում։
Բարեփոխումը չափազանց կարևոր է, քանի որ միջազգային փորձը (OECD, WHO) ցույց է տալիս, որ ուժեղ առաջնային առողջապահության պայմաններում այսպես կոչված խուսափելի հոսպիտալացումը կրճատվում է 20-40%-ով։ Սա նշանակում է, որ այսօր քրոնիկ հիվանդության բարդություններով հիվանդանոց ընդունվող յուրաքանչյուր 100 հիվանդից մինչև 40 մարդ ընդհանրապես ստացիոնար բուժման կարիք չէր ունենա, եթե համակարգը պատշաճ կերպով կառավարեր նրանց վիճակը։
Շաքարային դիաբետի դեպքում գործող համակարգը 25-30%-ով նվազեցնում է լուրջ բարդությունները, ինչպիսիք են երիկամային անբավարարությունը և անդամահատումը։
WHO «Ամենաարդյունավետ միջամտությունների» (Best Buys) հաշվարկների համաձայն՝ կանխարգելման վրա կենտրոնացած մոդելը շատ ավելի շահավետ է, քան թանկարժեք հիվանդանոցային ծառայությունները։
Ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման վրացական դաշինքը կարծում է, որ բարեփոխումը հաջողությամբ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է դեպի՝
Բարձրացնել հանրության իրազեկվածությունը բարեփոխման էության և կանխարգելման կարևորության վերաբերյալ։
Վերապատրաստել բժշկական անձնակազմին տարածաշրջաններում՝ օգտագործելով թարմացված կլինիկական ուղեցույցներ և արձանագրություններ։
Ապահովել կանխարգելիչ և առողջության խթանման ծրագրերի շարունակական ֆինանսավորումը, մասնավորապես՝ ներդնել առնվազն 30 միլիոն լարի վերը նշված ռիսկի գործոնների կանխարգելման և վերահսկման մեջ՝ ինչպես բուժման ծախսերը խնայելու, այնպես էլ տասնյակ հազարավոր կյանքեր փրկելու համար։
Ժամանակը սպառվում է։ Համակարգային փոփոխությունները և դրանց արտացոլումը մահացության վիճակագրության մեջ տևում է 3-5 տարի։ Ահա թե ինչու բարեփոխման լիարժեք իրականացումը պետք է արագացվի։ Յուրաքանչյուր ուշացած օր բաց թողնված հնարավորություն է մարդկային կյանքեր փրկելու ճանապարհին։ «Միայն հիվանդանոցային մոդելից կանխարգելիչ մոդելին ժամանակին անցումը կապահովի առողջ հասարակություն և ֆինանսապես կայուն առողջապահական համակարգ», — հայտարարության մեջ նշվում է Վրաստանի ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման դաշինքի հայտարարության մեջ։